Minden a kovácsolásról

Célom össse gyüjteni eme mesterségről minél több mindent. Amatőr kovácsként szeretnék segítségül lenni a többi amatőr és kezdő társamnak is az itt felhalmozott tudással és szívesen látom a profi kovács mestereket is.

 

Felületkezelések:

 

Ezeket a kezeléseket a kefézésen kívűl még nem használtam ezért nem tudom igazából milyenek, de hátha valakinek hasznára lesznek még:

1. Drótkefézés:Ez az egyik legegyszerűbb, mégis látványos felületkezelés. A befejezett tárgyon menjünk végig egy gépi tárcsás drótkefével. Az érdes drótkefe könyebben leszedi az oxidálódott réteget, más szóval a revét. A puhább kefe polírozottabb, simább felületet hoz létre. Elsősorban kisebb tárgyaknál alkalmazzuk.

2. Festés: A festés pl:kerti bútorokon jó megoldás, de a kovácsolt vastárgyak, szerszámok és dísztárgyak esztétikai megjelenését rontja. Egyébként a hagyományos módon kell a fémtárgyakat festeni.

3. Olajos és méhviaszos kezelés: Miután étkeféztük a vasat, hevíítsük fel alig észrevehető vörösmelegre, és kenjük át motorolajjal vagy méhviasszal. Hagyjuk kihűlni, és dörgöljük szárazra. Egységes, majdnem fekete felületet kapunk. Ezt a kezelést időnként újra elvégezhetjük vékony réteg bútorviasszal. Használható kisebb tárgyaknálés és más kültéri tárgyaknál is.

4. Sárga és vörösréz kefés súrolás: Ez a kezelés is kisebb tárgyaknál ajánlott. Egy-egy terület kiemelésére vagy levéldíszek szinezésére ajánlott. Hevítsük fel a tárgyat vörösmelegnél valamivel kisebb hőmérsékletre, egy kis sárgaréz vagy vörösréz kefével súroljuk meg. Mikor elértük a kívánt színt, hűtsük le, hűtsük le és töröljük szárazra és fújjuk le selyemfényű lakkal  vagy kenjük be bútorviasszal. A későbbi karbantartáshoz is ezt a kezelést kell alkalmazni.

5. Ónbevonat: Az ónbevonatos kezelés karbantartást igényel, mint más felületkezelések, mert az acél- más fémekhez hasonlóan-levegővel érintkezve oxidálódikés sötétebb tónusú lesz. Miután a felületet políroztuk, azonnal  lakozzuk vagy viasszozzuk. Ha kihűlt az anyag, tárcsás grótkefével szedjük le a revét, az oxidréteget, amíg végül fényes, letisztított, ,,ónszerű" felületet kapunk. Amilyen gyorsan lehet, polírozzuk az egész felületet, majd gyorsan zárjuk le az említett bevonatok egyikével.

6. Kék és barna bevonat: A felületet úgyanúgy készitjük elő,mint az ónos kezelés elött, vagyis lepolírozzuk a revét.Ezután attólfüggően, hogy kék vagy barna bevonatot választunk, alkalmazzuk a megfelelő hatóanyagot. Ezek az anyagok elméletileg megtalálhatók majdnem minden sportszer-, ékszer- és fegyverboltban. (hogy melyek ezek az anyagok, sajnos nem tudom mert még ilyet nem használtam és nem írták le a könyvben) A kettőt egyszere használva majdnem fekete felületet kapunk. Hagyjuk az oldatot megszáradni és óvatosan polírozzuk a finomabb gyapjúkendővel.Ha fém még kissé meleg, a patina erőteljessebben megjelenik rajta. Karbanatartását finomított ololajjal vagy bútorviasszal végezhetjük.

7. Hipermangános kezelés:Ez az oldat minden szerves tartalmú anyagnak: fának, bőrnek acélnak antik megjelenést kölcsönöz. A hipermangán oxidáló anyag, por formátumban kapható, bíbor színe van, kapható szinte  minden vegyianyagboltban. Higítsukfelvízben a kívánt sűrűségűre,és vattával vigyük fel az acélra. FIGYELEM: húzzunk gumikesztyűt a használatához,mert sötétbarna, nehezen eltávolítható foltot hagy a bőrön. Antikolt, fényezett kések és baltaélek kezelésére különösen alkalmas és hatásos. Fényesítsük ki a pengét, majd vigyük fel az oldatot annyi rétegben, amennyit a patina mély színe igényel, végül töröljük át gyapjúkendővel.

8. Sósavas kezelés: Íme egy másik antikoló anyag. A hipermangánnal ellentétben erősen maró hatású, ezért jól  szellőztetett helyiségben dolgozzunk. Polírozzuk a felületet, majd a tárgyat merítsük sósavba, amíg a kívánt felületi képet el nem éri. Ezután öblítsük át szódás vízzel, hogy a sósavat semlegesítsük. A damaszkuszi acél késekhez és fejszékhez használatos kezelés.A sósav hígitott formában vegyiáru-kereskedésekben és barkácsboltokban kapható.

9. Ecet és fehérítő keveréke: Még egy antikolóanyag: egy otthoni változat. Azonos arányban keverjük össze az ecetet és fehérítőt egy műanyag vagy üvegtartályban. Polírozzuk a felületet és merítsük az oldatba a tárgyat, amíg el nem éri a megfelelő felületi képet. Emeljük ki, és öblítsük le szódás vízzel,amely megakadályozza a további káros kémiai reakciókat. Végül finoman törölgessük át a tárgy felszínét puha gyapjúkendővel.

10. Kerámiabevonat: A kerámiabevonó por formátumban kapható, és átlátszó sellakkal keverve árnyalja, kiemeli a színeket. A szórt festékekkel ellentétben ez a bevonat elegánsabb az olcsó tömegtermékeknél.

 

Kovács fújtató készítése:
 
Szeretném bemutatni egy hagyományos kézi egykamrás fújtató készítését. Én csak egykamrásat csináltam de a kettő jobb mert folyamatosan tudja fújni a levegőt, viszont amikor én csináltam akkor nem tudhattam, hogy jó lesz-e ezért csak egy kamrát csináltam.
 
Ehez a változathoz szükség lesz:
 
- valamilyen vékonyabb táblásított falap
- egy levegőt nem átengedő anyag (bőr,műbőr)
-Kisebb féle szög, csavar
-Faragasztó
-kb. 3-4 cm-es vascső
-filc anyag
-kender madzag
-nagyobb lyukú tű
-lenolaj
 
Itt vannak azok az oldalak amik a forrásaim voltak, ezek alapján csináltam meg a fújtatót.:
Ez magyar oldal és ez volt a leghasznosabb:
 
Ezek angol oldalak, érdemes lefordítani  őket:
 
 
 
És itt van egy videó sorozat egy ,,kicsi" fújtató készitéséről:
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
1.Elöször ki vágtam a fúftató kettő falapját 8mm-es rétegelt lemezből, ez az egyik:10.jpg
 
2. Utána felragasztottam a csúcsára és átfúrtam egy tömör fadarabot.
 
3. Aztán megcsináltam a szelepet amely majd lefedi a lyukat kifújásnál. Ezt egy  bőrdarabból csináltam amelyre filc anyagot ragasztottam tömítésnek és még a farészre is ragasztottam még egy filcet. Így bíztos nem jön ki a levegő a kifújásnál.
 
a bőr:
22.jpg
 
a filc:23.jpg
 
Így ragasztottam rá:
 
24.jpg
 
 
Ez a másik filctömítés a fára ragasztva:
dsc_0060.jpg
 
 
 
És így van az egész:a.jpg
 
 
4. Ezek után kimértem a kamra falát műbőrből jó sok ráhagyással és nekiláttam annak, hogy felerősítsem a műbört az alsó rögzített falapra. Ezt nagyon sokféleképpen meg lehet oldani a falap vastagságától, a felhasználható anyagoktól és a türelmünktől függően. Pl.: ha vasgtagabb falapunk van akkor felszögelhetjük az oldalára a szövetet valamilyen  nagyobb fejű szöggel és ragasztóval még tömíthetjük, hogy teljesen kizárjuk a levegő áteresztés. De lehet varni is vékonyabb falapnál egy oldalról vagy két oldalról is. Én a két oldalas varrást választottam. Ezt így kell elképzelni:d.jpgElőfúrtam a lyukakat, és bőr varrással vartam, tehát 2 tűvel úgy hogy a tűk mindig szemben legyenek egymással. A végén még sziloplasztttal bekentem a belső felét a  varrásnál, hogy  biztosra menjek. Ez a módszer nem a leggorsabb és nem a legegyszerűbb de a  végén nagyon jól nézett ki és nem szökött a levegő sehol sem.
 
Miután az alsó fél varrásával kész voltam, az elejénél csavarokkal felerősítettem a műbőrt a kis fadarabkára belülről így:u.jpg
 
 Sajnos erről a részről nem csináltam több képet, úgyhogy ezzel kell  beérni. Ezen a képen csak a bőr egyik oldala van felerősítve de a másik oldalát is fel kell csavarozni és ezeket össze kell varni, hogy ott se jöhessen ki a levegő.
 
5. Mikor ezekkel kész lettem,már elkezdhettem a felső mozgatható falapra rávarni a bőr felső részét is. A felső résznél a falap elejére is rá kellet varrnom a bőrt. ez kicsit nehéz volt de végül sikerült, ezután ugyanúgy körbe varrtam az egészet és az elejére kívülről raktam egy zsanért,  ami majd tartja a felsőalapot a fel-le mozgatásnál. Ez így néz ki:14.jpg
 
 
 Végül is a körbe varrás után kész lett a fújtató, de kis csinosítás ráfér. Bekentem a fa részeket lenolajjal a műbőr szélén a felesleges részeket levágtam és felraktam még egy farudat a felső lapra, hogy jobban meg lehessen fogni a fújtatásnál a felső részt. Gyorsan még egy állványt is összedobtam neki amire rá lehet mejd erősíteni. De ezt az állványt majd még meg csinálom jobban kicsit később.
 
a farúd:
8.jpg
 
 
A teteje:
i.jpg
 
Az egész az állványon:
11.jpg
 
 
 
 
 
 
 
 
Élezés
 
Az élezés nem tartozik szorosan a kovácsoláshoz de a kések és vésők élének kialakítása viszont a kovácsmester dolga és így az élek szakszerű kialakítása és karbantartása is ebbe a témába sorolható. Nekem nagyon sokat segített Ambrus Aladár videója az élezésről, minden alapvető dolgot bemutat.:
 


Weblap látogatottság számláló:

Mai: 4
Tegnapi: 4
Heti: 43
Havi: 266
Össz.: 88 195

Látogatottság növelés
Oldal: Egyéb
Minden a kovácsolásról - © 2008 - 2024 - kovacsolas-kezi.hupont.hu

A honlap magyarul nem csak a weblap első oldalát jelenti, minden oldal együtt a honlap.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »